XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

Piotr klucze

Można pisać naukowe rozprawy na temat, kim jest Jezus Chrystus w historii Kościoła, kim jest w historii świata, jaki wpływ wywarła Jego Oso­ba na kształt dzisiejszych społe­czeństw... Najlepszą odpowiedź na te pytania dają święci, nie tylko ci wynie­sieni na ołtarze, ale i ci, którzy tu, na ziemi, żyją w głębokim cieniu, a których dobry Bóg w niebie po ojcowsku beatyfikuje... Pan Jezus stawia dwa pytania: za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo uważają Go sami Jego uczniowie. To pytanie jest także stawiane każdemu z nas - bar­dzo osobiście. Ks. Jan Twardowski przy okazji tego pytania proponuje ra­chunek sumienia... „Kim jest dla mnie? Czy jest moim nauczycielem, sędzią, przyjacielem? Czy smucę się, kiedy grzech mnie od Niego oddala, a cieszę się, kiedy do Niego powra­cam? Czy w Nim odnajduję sens mo­jego życia?”. Chyba najbardziej potrzebną odpowiedzią jest ów smutek i radość. Smutek z powodu grzechu i radość z każdego nawrócenia.

Dziś w czytaniu pierwszym i w Ewangelii słyszymy o kluczach. W czasach proroka Izajasza klucze do domów, tym bardziej do zamków, były tak wielkie, że trzeba je było dźwigać na ramieniu, jak krzyż. Były one z twardego drewna, z wielu odpowie­dnimi wcięciami, z żelaznymi wstaw­kami. To nie dzisiejsze nasze klucze i kluczyki, tak małe, że można je nosić w całym pęku w kieszeni i mimo to zgubić. Powierzenie Piotrowi przez Pana Jezusa kluczy królestwa niebie­skiego to przede wszystkim symbol pełnomocnictwa na Bożą miarę. To nie klucze do skarbca pełnego złota i drogich kamieni. Te Jezusowe klu­cze otrzymuje konkretna osoba - Piotr!

1) We wtorek Wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

2) W piątek Wspomnienie NMP Królowej Pokoju, dzień pamięci ofiar II wojny światowej, dzień modlitw o pokój na świecie.

3) W tym tygodniu I piątek i I sobota miesiąca. W I piątek o 10.00 msza św. w Mątkach, potem w DPS. o 17.30 spowiedź I-szo piątkowa, zapraszam szczególnie dzieci i młodzież bo wrzesień to dobry czas, aby rozpocząć nabożeństwo 9 I piątków miesiąca.

4) Od dzisiaj zapisy dla chętnych na wyjazd do Gdańska na musical "KAROL" 12 listopada (niedziela wyjazd godz. 14.00, powrót ok.23.30), cena bilet+transport+ubezpieczenie 175zł (zaliczka 100 zł, nr PESEL do ubezpieczenia). Szczegóły na stronie parafialnej w zakładce "Warto zobaczyć"