XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

Sprawozdanie wizytacyjne ks. proboszcza

Czcigodny Księże Arcybiskupie

Metropolito Warmiński

Przybywasz do nas, by pełniąc biskupi urząd ojcowski wzywać nas w mocy Ducha do wiary i w niej nas umocnić. Tak też rozumiemy głęboki sens Twoich kanonicznych odwiedzin naszej rodziny parafialnej, która jest częścią rodziny diecezjalnej Kościoła Warmińskiego, powierzonego Twojej pasterskiej trosce. Przed Tobą chcemy złożyć wyznanie naszej wiary i naszego życia, naszych słabości i bolączek, naszych pragnień, zamierzeń i nadziei.

Nasza parafia, licząca 672 lat, powoli zmienia swój charakter, nabierając coraz bardziej cech parafii podmiejskiej. Wśród ok. 3064 mieszkańców znaczącą część stanowią osoby, które tu się osiedliły w ostatnich latach, podczas gdy wielu dawnych mieszkańców rodowitych Warmiaków wyjechał do Niemiec.

Wielu z nowych mieszkańców prowadzi swoje aktywne życie poza parafią i nie czuje się do końca członkami miejscowej społeczności. Niektórzy utrzymują nadal żywe więzi ze swoimi dawnymi parafiami lub parafiami, na terenie których znajdują się szkoły, do których chodzą ich dzieci. Wielu, tak „starych” jak i „nowych” mieszkańców pozostaje w oddaleniu od Kościoła, uczestnicząc w liturgii tylko przy szczególnej okazji. Potrzeba czasu, ale i otwartości ze strony naszej wspólnoty oraz wyjścia do nich, aby odnaleźli się w naszej parafii nie tylko jako „konsumenci usług religijnych”, ale jako jej aktywni i współodpowiedzialni za nią członkowie. Zależy to jednak od tego na ile będziemy wspólnotą żywego Kościoła, w której każdy może odnaleźć miejsce autentycznego przeżywania i wzrastania w wierze.

Naszą dumą, ale i wielkim wyzwaniem jest nasza piękna świątynia parafialna. Jej uwieńczona sukcesem budowa i rozbudowa w niezwykle trudnych czasach jest świadectwem wielkiego poświęcenia ówczesnych księży proboszczów, ale i żywej wiary i zaangażowania ówczesnych parafian. Niestety, dziś jedynie około 27% parafian uczestniczy regularnie w niedzielnej Eucharystii w naszym kościele, okazując w ten sposób swoje przywiązanie do niego i poczucie przynależności do naszej wspólnoty parafialnej. Bardzo niepokojąca i znacząca jest bardzo niska frekwencja dzieci i młodzieży. Aby Kościół był domem, rodzina musi być Kościołem domowym, a wiele naszych dzieci i młodych nie tylko nie znajduje w swoich rodzinach wsparcia na drodze do Pana Boga i odkrywaniu Kościoła, ale nierzadko napotyka ze strony swoich bliskich na utrudnienia i przeszkody. Naszym bólem jest także fakt, że od skończenia wojny z naszej parafii było tylko jedno powołanie do kapłaństwa Ks. Karol Misiewicz. Obecnie jest jeszcze z naszej parafii kleryk Wojciech Strynowicz, ale przebywa w Seminarium diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Szczegółowe duszpastersko-ekonomiczne podsumowanie życia naszej Parafii z okresu między wizytacjami za chwilę przekażę Księdzu Arcybiskupowi do rąk własnych.

Od chwili objęcia parafii 10 lat temu, nie znając jeszcze wszystkich tutejszych realiów, rozumiałem jako moje podstawowe zadanie budowanie parafii otwartej dla każdego, żywej, aktywnej i poszukującej, dynamicznej i podejmującej z entuzjazmem misyjną kreatywność. Niewiele bym osiągnął, gdybym od samego początku nie mógł liczyć na pomoc i wsparcie grupy sołtysów i wolontariuszy pełniących rolę tymczasowej Rady Parafialnej oraz rosnącej liczby osób z parafii i spoza niej gotowych do konkretnej pomocy w formie modlitwy, osobistego zaangażowania, wsparcia finansowego, różnych gestów życzliwości. Jako proboszcz chcę dzisiaj im wszystkim wyrazić moją wdzięczność. Bez aktywnej pomocy moich Parafian nie możliwe byłoby przeprowadzenie koniecznych, szeroko zakrojonych prac konserwatorsko-budowlano-gospodarczych.

Wiem, że następnym ważnym krokiem w kierunku ożywienia naszej parafii i przerodzenia jej funkcjonowania we współuczestnictwo, współudział i współodpowiedzialność będzie powołanie i podanie do zatwierdzenia Księdzu Arcybiskupowi oficjalnej Rady Parafialnej i Ekonomicznej. Ważnym elementem pracy na przyszłość będzie także objęcie duszpasterską troską napływających nowych członków Parafii, a także dzieci i młodzieży.

Proszę Księdza Arcybiskupa o słowo umocnienia i światło dla naszej parafii, o pasterskie błogosławieństwo dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla ludzi chorych i cierpiących, którzy w swoich domach łączą się z nami w modlitwie, a także dla dzieci i młodzieży.

ks. Krzysztof Chrostek, proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Jonkowie

1) W dniu dzisiejszym przeżywamy w naszej parafii wizytację kanoniczną J.E. Księdza Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego, dra Józefa Górzyńskiego. O godzinie 8.00 powitamy Księdza Arcybiskupa w drzwiach naszej świątyni, następnie ks. Proboszcz w imieniu całej wspólnoty parafialnej powita Czcigodnego Gościa i przedłoży sprawozdanie wizytacyjne z życia naszej Parafii. Na mszy św. o godz. 10.00 Ks. Arcybiskup udzieli młodzieży naszej parafii Sakramentu Bierzmowania (44 osoby). Potem będzie jeszcze msza św. o godz. 12.00. Na godzinę 15.00 Ks. Arcybiskup zaprasza do naszej świątyni na Koronkę do Miłosierdzia Bożego członków grup modlitewnych i wszystkich czcicieli Bożego Miłosierdzia. Potem odbędzie się spotkanie z woluntariuszami czynnie wspierającymi działania podejmowane w naszej wspólnocie parafialnej. Wizytację zakończy nawiedzenie naszego Cmentarza Parafialnego i modlitwa za naszych Drogich Zmarłych.

2) Miesiąc październik tradycyjnie związany jest ze szczególną modlitwą różańcową. Zapraszam na nabożeństwo różańcowe w tygodniu na godzinę 16.30 a w niedzielę na godzinę 10.30.  Od października do wiosennej zmiany czasu na czas letni, msze święte będą sprawowane o godzinie 17.00.

3) W tym tygodniu I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca

4) W zeszłym tygodniu do domu Ojca odszedł nasz parafianin +Piotr Michalski. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

5) Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd 7 października na wydarzenie modlitewne - Różaniec do granic