XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

przykazanie miłości

Pytanie uczonego w Prawie o to, które z przykazań jest największe, prowadzi i nas ku jednej z najbardziej znanych odpowiedzi Jezusa: „Będziesz miłował Pana Boga swego (…) Będziesz miłował swego bliźniego” (por. Mt 22, 37 i 39). Warto zatrzymać się dziś nad tymi słowami, by nie tylko uciec od bezmyślnego powtarzania banałów na temat miłości Boga i bliźniego, ale pozwolić – jak mówił młodym w Madrycie Benedykt XVI – by to słowo „zakorzeniło się w nas i kształtowało nasze życie”. W pytaniu o to przykazanie w Prawie pobrzmiewa przekonanie, że istnieją sprawy ważne i mniej ważne, że są wartości, bez których jakoś da się żyć i te, bez których trudno, a nawet nie wolno nam żyć. Jest hierarchia wartości, w której – jak mówi Benedykt XVI – „wiara chrześcijańska, uznając miłość jako swoją główną zasadę, przyjęła to, co stanowiło istotę wiary Izraela, a równocześnie nadała temu nową głębię i zasięg”. I choć to znów prawda, że „świat ukryty w słowie jest wieloznaczny”, a dziś jeszcze bardziej zawikłany i pogmatwany, to jednak wiele racji miał św. Jan Paweł II, gdy wskazywał, że „człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa”. Wezwanie do miłości, a więc przykazanie miłości, oparte jest na „objawieniu Miłości”, a zatem na przekonaniu, na osobistym doświadczeniu, na – jak to wskazywał Jan Paweł II – spotkaniu, na swoistym dotknięciu miłością i przyswojeniu sobie, że naprawdę istniej ktoś, kto mnie kocha.

1) W środę Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte w Jonkowie o godz. 8.00 i 11.00. Po mszy świętej o godzinie 11.00 uroczysta procesja na Cmentarz Parafialny. Po procesji istnieje możliwość poświęcenia nowych nagrobków.

2) W czwartek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - Dzień Zaduszny. Msze święte w Jonkowie o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00

3) Przez cały miesiąc listopad w tzw. Wypominkach będziemy polecać naszych Drogich Zmarłych Miłosierdziu Bożemu. Czytelnie wypełnione Wypominki można składać w zakrystii, kancelarii lub "na tacę".

4) W przyszłą niedzielę miesięczna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zbieramy ofiary na nowe ławki w naszym kościele.

5) Serdecznie proszę o zachowanie kultury zachowania i porządku na Cmentarzu Parafialnym. Proszę o segregację i wyrzucanie śmieci z cmentarza w odpowiednie miejsca. Proszę nie wrzucać ziemi do kontenerów na śmieci.

6) Dziękuję uczennicom klasy IVB za pomoc w posprzątaniu zaniedbanych i opuszczonych grobów na naszym Cmentarzu Parafialnym