I NIEDZIELA ADWENTU, Rok C

I Niedziela Adwentu

Adewnt zwraca uwagę na ważne ewangeliczne przesłanie: „Zachowaj umiar!”. Adwent ma być czasem umiaru we wszystkich wymiarach aktywności człowieka. Umartwienie stanowi ważny element przygotowania na przyjście Zbawiciela. Pomyśl o tym w chwili, gdy do głosu dojdzie nie rozsądek, ale nieokiełznana emocja.

W Ewangelii są także następujące słowa: „Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek trosk doczesnych”. To wskazanie jest ogromnie trudne do wykonania. Jakże nie myśleć o codziennych problemach, kłopotach? Jest ich przecież tak wiele! Czy to w ogóle możliwe?

Jezus nie wzywa nas do bezmyślności i beztroski. Jest to raczej wezwanie do ustawienia odpowiedniej hierarchii wartości. Nie można przecież oczekiwać na kogoś z radością, kiedy jest się pogrążonym w smutnych myślach o szarej, trudnej egzystencji. Jeśli Adwent ma być radosnym oczekiwaniem na przyjście Mesjasza, to troski, które każdy przecież ma, trzeba zobaczyć w innym świetle, w perspektywie wiary. Nie można więc patrzeć na realia życiowe pesymistycznie. Rozpoczęty dziś okres liturgiczny jest czasem nadziei. Pan jest ze mną, Pan mnie pociesza, Pan zsyła mi pomoc! Pozytywne myślenie wyzwala w nas więcej chęci do modlitwy, do aktywności. Dlatego też, jeśli chcemy lepiej przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, spróbujmy popatrzeć na sprawy codzienne Bożymi oczami!

1) Rozpoczęliśmy Adwent - czas radosnego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W przyszłą niedzielę poświęcenie opłatków na stół wigilijny, będzie to również I niedziela miesiąca. Można już nabywać świece Caritas. W przyszły poniedziałek i wtorek rekolekcje adwentowe i okazja do spowiedzi. Są wolne intencje mszalne na Święta Bożego Narodzenia.

2) We wtorek uroczystość św. Andrzeja apostoła - głównego patrona naszej archidiecezji.

3) W tym tygodniu I piątek miesiąca. Spowiedź od godziny 16.15.

4) W Adwencie zapraszam na Roraty - w tym roku msze święte roratnie z lampionami (konkurs na najładniejsze, własnoręcznie wykonane lampiony) sprawowane będą we wtorki i czwartki o godzinie 7.15 (w tych dniach nie będzie mszy św. wieczornej).

5) Proszę o pomoc i pomysły (racjonalne, ekonomiczne i na miarę finansowych możliwości naszej Parafii z uwzględnieniem, że jest to zabytek) w sprawie nowocześniejszego sytemy ogrzewania kościoła (obecny był zainstalowany i po raz pierwszy użyty w pierwszą niedzielę Adewntu w 2007 roku. Była to pierwsza nasza wspólna, duża inwestycja od lipca 2007 roku, kiedy zostałem mianowany proboszczem naszej Parafii)

6) Po mszach świętych do puszek zbieramy ofiary na działalność Szwalni Jonkowo zorganizowanej przez Orlą Straż i działającej w miejscowości Khanke (Iracki Kurdystan)

7) W tym roku nasza Parafia włączy się w akcję: Paczuszka dla Maluszka. To bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013 r., zawsze w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są podobnie jak w ubiegłych latach zaprzyjaźnione instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Ponadto owoce zbiórki trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących narodzin dzieciątka oraz podopiecznych organizacji, których maluchy już pojawiły się na świecie. Symbolem akcji od samego początku jest specjalna „paczuszkowa” bombka. Chętni otrzymają ją po mszy św. W inicjatywę można włączyć się przygotowując paczkę z artykułami higienicznymi, takimi jak: proszki i płyny do prania, kremy, szampony, oliwki, pieluchy, mydła i zostawiając ją pod choinką w kościele. W Waszym imieniu ofiarujemy ją potrzebującym dzieciom.