NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO, Rok C

miłosierdzie

Jezus ustanawia sakrament pojednania, uczniowie w Jego imieniu będą odpuszczać grzechy. To wielki dar miłosierdzia Bożego. Trzeba o nim dziś szczególnie pamiętać, gdyż obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. Bóg w swojej nieskończonej dobroci odpuszcza nam grzechy.

Nigdy nie pojmiemy głębi tego daru, ale musimy się strzec, aby źle nie rozumieć miłosierdzia Bożego. Obraz miłosiernego Boga nie może prowadzić do zapomnienia o tym, że ów nieskończenie miłosierny Bóg jest równocześnie nieskończenie sprawiedliwy – miłosierdzie jest miłością w kontekście ludzkiej nędzy, a przede wszystkim grzechu, ale nie jest automatycznym zapominaniem, że grzech jest obrazą Stwórcy i tragedią człowieka. Wyjście z grzechu musi zadośćuczynić Ojcu Niebieskiemu i naprawić skutki upadku. Tylko w takim wypadku Bóg może przebaczyć i raz na zawsze zapomnieć o grzesznej przeszłości.

Przesadne podkreślanie miłosierdzia prowadzi do zlekceważenia całego zła grzechu i przekonania, że można grzeszyć, gdyż Bóg jest miłosierny; nie trzeba zadośćuczynienia, bo miłosierdzie wszystko przebacza. Z takimi postawami spotykamy się bardzo często. Dlatego uwielbiając miłosierdzie Boże i dziękując za nie, nie zapominajmy, że nasz Pan może przebaczyć tylko wtedy, gdy człowiek się nawróci, przekreśli grzeszną przeszłość, szczerze postanowi poprawę i wynagrodzi za popełnione zło. Wyrządzone krzywdy muszą zostać naprawione, zagarnięte dobra zwrócone, przywrócone dobre imię, zaleczone duchowe rany. Bez wynagrodzenia nie można liczyć na miłosierdzie Boże, taka postawa byłaby grzechem przeciw Duchowi Świętemu.

1) Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia Bożego. O godzinie 15.00 zapraszam do świątyni na Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę o miłosierdzie dla nas i całego świata. Taca z dzisiejszej niedzieli na cele charytatywne realizowane przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

2) W tym tygodniu w naszej Parafii młodzież przystąpi do Sakramentu Bierzmowania. W poniedziałek i ewentualnie we wtorek (w miarę potrzeby) próba przed bierzmowaniem o godz. 15.30, w środę spowiedź przed bierzmowaniem ok 19.15 i w czwartek op godzinie 15.30 na mszy świętej Sakrament Bierzmowania.

3) W poniedziałek święto św. Marka Ewangelisty, we wtorek uroczystość św. Wojciecha - biskupa i męczennika - głównego patrona Polski i naszej Archidiecezji. W czwartek święto św. Katarzyny Sieneńskiej - patronki Europy.

4) Dzisiaj po mszy św. o godzinie 11.30 próba przed I komunią św.

5) Serdecznie polecam film pod tytułem "BÓG" dostępny w serwisie YouTube: