10 NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok B

Jezus

Dzisiaj zdarza się coraz częściej, że człowiek przyznający się do Chrystusa, starający się praktykować swoją wiarę i według niej żyć napotyka na przeszkody ze strony najbliższych. Przekonują go, że Jezus jest wymysłem ludzkim, że Ewangelia nie odpowiada naszym czasom, że praktyki religijne są stratą czasu, że Kościół ogranicza wolność, hamuje postęp i wykorzystuje ludzi. Niełatwo żyć w takiej atmosferze rozdarcia, kłótni i podziałów. Nie wiadomo, jak na nią reagować.

Przykład Jezusa pomaga się nam odnaleźć w tej niełatwej sytuacji. Pokazuje nam, aby nie ulegać naciskom najbliższych i nie odstępować od Chrystusa i Kościoła, ale podtrzymywać tę relację i na tym fundamencie budować własne życie. Nie można zdania człowieka, choćby najbliższego, stawiać ponad zdanie Chrystusa, nie można człowieka czynić ostatecznym fundamentem i wyznacznikiem naszego życia osobistego, rodzinnego czy społecznego, bo to prędzej czy później skończy się klęską. Nie można budować życia na człowieku, ale na Chrystusie, który żyje i działa w Kościele. On jest jedynym trwałym fundamentem i absolutnym kryterium prawdy i dobra. Ludzkie opinie oderwane od Boga rozmijają się często z tymi podstawowymi wartościami, prowadzą na manowce fałszu i zła. Bywa w dzisiejszym świecie, że idąc ślepo za kochanym człowiekiem, uznanym za najwyższy autorytet, popełnia się nawet zbrodnię. Trzeba trzymać się Chrystusa i własnym życiem ukazywać mądrość i piękno Ewangelii. Być może będzie to dla bliskich argument, który ich przekona do Jezusa.

ogłoszenia parafialne

1) W miesiącu czerwcu zapraszam na nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa bezpośrednio po mszy św. wieczornej.

2) Na bocznych ołtarzach jest umieszczona wystawa modeli kapliczek przydrożnych zrobionych na konkurs przez uczniów z naszej Szkoły Podstawowej.

3) Wkrótce w naszym kościele zostanie zainstalowany nowy system multimedialny do wyświetllania tektów pieśni i nie tylko. Bóg zapłać Rodzicom i Dzieciom z I Komunii św. za (dobrowolne i nie wymuszone przeze mnie) przekazanie na ten cel 3 tys. złotych. Całkowity koszt to ok 12 tys. złotych. Dotychczasowy system przekażę za symboliczną kwotę innej, mniej zamożnej parafii.

4) W przyszłą niedzielę zapraszam Parafian na dodatkową mszę świętą o godzinie 15.30, którą razem z moimi wspólnie wyświęconymi kolegami w dniu 25 maja 1996 roku będziemy sprawować jako dziękczynną za 28 lat kapłaństwa. Na tej mszy świętej będzie również mój kolega z roku - ksiądz Jacek Kryszk, który od 20 lat pracuje na misjach w Brazylii.

5) Zapowiedzi przedmałżeńskie: MACIEJ WOŹNIAK, KAWALER, JONKOWO i  PAULINA BORCUN, PANNA, JONKOWO, oraz MATEUSZ KARCZEWSKI, KAWALER, EŁK i  ANETA KARCZEWSKA, PANNA, JONKOWO