XIX NIEDZIELA ZWYKŁA, rok B

plotka

Do św. Wincentego Ferreriusza przyszła kiedyś kobieta z prośbą o radę. – Mój mąż zrobił się ostatnio taki zrzęda i gwałtownik, że trudno z nim wytrzymać – skarżyła się małżonka. – Niech ojciec da mi jakiś środek, który by wprowadził znowu pokój w nasz dom – prosiła na kolanach. – Idź do naszego klasztoru – powiedział święty – i powiedz furtianowi, aby ci dał trochę wody z klasztornej studni. Jeżeli mąż wróci do domu po pracy, to weź łyk tej wody i trzymaj długo w ustach. Zobaczysz, że staną się cuda – zapewniał zakonnik. Kobieta z radością uczyniła to, co jej święty polecił. Mąż, wróciwszy pod wieczór do domu, jak zwykle zaczął wkrótce dawać wyraz swemu niezadowoleniu. Żona wzięła natychmiast łyk owej tajemniczej wody i trzymała długo w ustach, jak przykazał jej mistrz Wincenty. I oto rzeczywiście pan domu uspokoił się po jakimś czasie i burza powoli minęła. Powtarzała ten zabieg jeszcze parę razy i zawsze z udanym skutkiem. Po kilku tygodniach mąż odmienił się nie do poznania: znowu stał się miłym, cierpliwym, łagodnym i dobrym towarzyszem życia. Kobieta nie omieszkała więc donieść o tej przemianie Wincentemu. Wzięła jakiś tobołek i przyszła, aby mu podziękować za cudowną wodę. – Droga córko – odpowiedział z wyrozumiałością święty – woda z klasztornej studni jest zwyczajną wodą, to nie ona sprawiła ten cud. Cud zdziałało twoje milczenie.

Ten jakże wymowny przykład ilustruje często spotykaną cechę charakteru, a w Polsce wręcz narodową wadę, jaką jest narzekanie. To właśnie narzekanie i mówienie pokątne piętnuje Jezus, mówiąc: „Nie szemrajcie między sobą” (J 6).

1) We wtorek wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika

2) W środę Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Msze święte w Jonkowie o godzinie 8.00 i 11.00

3) 15 września będziemy obchodzić Jubileusz 110-lecia naszej OSP Jonkowo. Podczas mszy świętej zostanie poświęcony nowy sztandar. Jako Parafia z którą OSP zawsze ochoczo i życzliwie współpracuje włączymy się w akcje zbiórki pieniędzy na nowy sztandar. Od przyszłej niedzieli po mszach świętych strażacy razem z ministrantami będą do puszki zbierać ofiary, które potem przekażemy Komitetowi Fundacji Sztandaru. Zbiórka będzie trwać przez trzy niedziele.

4) Za tydzień w niedzielę 19 sierpnia będzie się  odpust parafialny ku czci św. Rocha. Ze względu na księdza, który wygłosi homilię odpustową msza św. będzie wyjątkowo odprawiona o godzinie 12.00. Również 19 sierpnia nasz parafianin Ks. Karol Misiewicz będzie rozprowadzał swoją nową książkę skierowaną do dzieci. Młodzi czytelnicy odkryją tam uniwersalne wartości kształtujące osobowość. Cena 15 zł. Uzyskane pieniądze pozwolą na wydanie kolejnych książek.