XXII NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok B

mądrość

Kto jest mądrzejszy – Pan Bóg czy człowiek?

Ktoś z góry nieuprzedzony do Boga bez wahania odpowie: „Oczywiście, że Bóg musi być mądrzejszy od najmędrszego mędrca. Inaczej nie byłby Bogiem”. Ponadto zdrowy rozsądek mówi nam, że bywamy stronniczy w wielu sprawach. Patrzymy z jednego, subiektywnego punktu widzenia. Lubimy żyć chwilą. Bywamy krótkowzroczni. Blichtr pokusy przysłania nam urok trudnego, lecz autentycznego dobra.A gdy już zło nas omami i wciągnie w swoją bezdenną topiel, tak że nie wiemy, jak się z niej wydobyć, wówczas mówimy: „Tego przykazania nie da się zachować! Dlaczego oni jeszcze nie pozwalają na rozwody? Mamy żal do papieża, biskupów, Kościoła. Powinni koniecznie zmienić przykazania. Na nasze życzenie. Na nasze żądanie. Skoro jest przystanek na żądanie, dlaczego nie może być przykazania na żądanie?”. Już naród wybrany, który przecież szczerze wierzył w jedynego Boga, miewał takie pokusy i takie zakusy, by nie siebie zmieniać od wewnątrz na lepsze, tylko by zmieniać przykazania. Dlatego Mojżesz upominał Izraelitów, mówiąc: Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie, zachowując nakazy waszego Pana Boga, które na was nakładam. Strzeżcie ich i wypełniajcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością w oczach narodów... bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy? Któryż naród wielki ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo? (Pwt 4,2.6-8).

1) Dzisiaj niedziela miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu.

2) W dniu dzisiejszym zbieramy ofiary na dalsze prace konserwatorskie w naszej świątyni ze szczególnym uwzględnieniem obecnych prac przy organach parafialnych

3) W tym tygodniu I czwartek i I piątek miesiąca. W piątek o godz. 10.00 msza święta w Mątkach, potem w DPS Jonkowo i wieczorem o 18.00 msza w Jonkowie. Od godziny 17.30 możliwość spowiedzi świętej. Zachęcam wszystkich do nabożeństwa 9 pierwszych piątków miesiąca.

4) Jutro msze święte na rozpoczęcie nowego roku szkolno-katechetycznego o godzinie 8.15 - Szkoła Podstawowa, o godzinie 9.00 - Gimnazjum

5) Za tydzień po mszy świętej o godzinie 11.00 zebranie dla kandydatów do bierzmowania (3 klasa Gimnazjum i 8 klasa Szkoły Podstawowej).

6) W sobotę Święto Narodzenia NMP Gietrzwałdzkiej

7) 27 sierpnia zostały komisyjnie policzone ofiary składane przez Parafian do puszki na nowy sztandar dla OSP Jonkowo. Przez trzy niedziele Parafianie na ten cel złożyli 2080 złotych i 1 grosz. W imieniu strażaków składam wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać!