XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok B

11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

flaga

Jeśli istniejemy jako naród na tej ziemi w tym momencie, dokonało się to dzięki tym wszystkim, którzy przed nami żyli i którzy chcieli się otworzyć na wielkie skarby, jakie są w człowieczeństwie, i na te, jakie podarował nam Bóg. Ich wszystkich z niesamowitą wdzięcznością wspominamy. Zarówno tych, którzy są dobrze znani każdemu Polakowi przez to, że zajmowali eksponowane miejsca w tym narodzie. Wspominamy każdego człowieka, który z równą gorliwością otwarł się na wielkie dobra człowiecze i Boże, a o którym nie wiemy nic, dlatego że żył w swoim domowym zaciszu. Ale żył w sposób w pełni odpowiedzialny, kształtując człowieczeństwo własne i tych, którzy byli mu najbliżsi.

Wspominamy z wdzięcznością każdego ojca i każdą matkę tej polskiej ziemi, którzy wzrastali w uczciwości, w szerokości serca, w dobroci. To oni sprawili, że w momentach kluczowych, w chwilach pełnych dramatu ten naród się ostał. Także wówczas, kiedy przyszła ogromnie ciemna i długa noc niewoli, gdy na długie lata wymazano imię Polski z mapy Europy. To oni sprawili, że przyszła jutrzenka wolności.

1) Przez cały miesiąc listopad, każdego dnia, modlimy się za naszych Drogich Zmarłych w tzw. Wypominkach. W dniu dzisiejszym szczególną modlitwą obejmijmy tych, którzy oddali swe życie walcząc o niepodległość naszej umiłowanej Ojczyzny.

2) W piątek święto Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia.

3) Jest jeszcze wiele chętnych osób pragnących wspomóc finansowo budowę parkingu przy Cmentarzu Parafialnym. Osoby te kieruję do Pani Sołtys Teresy Pralicz, gdzie mogą dołożyć swoją "cegiełkę" do puszki. Przypomnę tylko, że cała zebrana kwota została zdeponowana w Sołectwie Jonkowo.