XXX NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

faryzeusz

Z wielu zakątków Polski słychać niepokojące wieści, że nasi rodacy coraz mniej rozumieją z tego, co do nich dociera. Coraz częściej mówi się o tak zwanym analfabetyzmie funkcjonalnym. Chodzi tu o umiejętność pisania i czytania, ale bez zrozumienia informacji zaprezentowanych w formie pisemnej. Czytamy na przykład instrukcję obsługi, w której rozumiejąc wszystkie słowa, nie potrafimy zastosować się do wskazań w niej zawartych. Skąd bierze się taki problem? Polskie społeczeństwo uzależnione jest od cywilizacji obrazkowej. Wolimy bardziej oglądać niż czytać, słuchać niż poszukiwać sensu przeczytanych słów. Czy jest to jednak choroba dotykająca tylko Polaków? W sondażach przedwyborczych przeprowadzonych kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych, a dotyczących kondycji amerykańskiego społeczeństwa, okazało się, że 25 procent dorosłych Amerykanów nie opanowało umiejętności czytania na poziomie piętnastolatka.

Można więc powiedzieć, że analfabetyzm funkcjonalny dotyka coraz więcej ludzi. Ale czy w nas nie ma także analfabetyzmu religijnego? Popatrzmy na faryzeusza z dzisiejszego fragmentu Ewangelii! Czy on cokolwiek zrozumiał ze słowa Bożego? Przecież jego modlitwa jest absolutnym zaprzeczeniem zamysłu Pana. Czy ten faryzeusz nie był czasem religijnym analfabetą? Może się więc okazać, że i my czytamy Pismo Święte i nic z niego nie rozumiemy! Czy nas czasem nie dotyka swoisty wtórny analfabetyzm religijny?

Owszem, jestem wierzący, ale co z tego wynika...

1) W poniedziałek święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

2) W piątek Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte w Jonkowie o godz. 8.00 i 11.00. Po mszy świętej o godzinie 11.00 uroczysta procesja na Cmentarz Parafialny. Po procesji istnieje możliwość poświęcenia nowych nagrobków.

3) W sobotę Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - Dzień Zaduszny. Msze święte w Jonkowie o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00

4) Przez cały miesiąc listopad w tzw. Wypominkach będziemy polecać naszych Drogich Zmarłych Miłosierdziu Bożemu. Czytelnie wypełnione Wypominki można składać w zakrystii, kancelarii lub "na tacę".

5) W przyszłą niedzielę miesięczna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zbieramy ofiary na dalsze prace konserwatorskie w naszym kościele.

6) Serdecznie proszę o zachowanie kultury zachowania i porządku na Cmentarzu Parafialnym. Proszę o segregację i wyrzucanie śmieci z cmentarza w odpowiednie miejsca. Proszę nie wrzucać ziemi do kontenerów na śmieci.

7) Ze względu na na tzw. papierologię i odczuwalną nieprzychylność pewnych instytucji przedłużył się termin prac związanych z modernizacją terenu przed wjazdami na Cmentarz Parafialny, oraz utworzeniem parkingu i chodnika. Dzięki Bogu i dzięki bardzo dobrej współpracy z Panią Sołtys prace rozpoczniemy sami jak najszybciej po Wszystkich świętych. Proszę Parafian o cierpliwość i pomoc w tej sprawie.