V NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok A

sól i światło

„Wy jesteście solą ziemi; jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana. Wy jesteście światłością świata; nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapalają też świecy i nie stawiają jej pod korcem, lecz na świeczniku, i świeci wszystkim, którzy są w domu. Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5,13-16).

Nauczanie Jezusa musiało zdumiewać słuchaczy. Nie byli oni w stanie przeciwstawić się autorytetowi słów Pana, ale zdawali sobie sprawę z faktu, że słowa, które słyszą wyznaczają nieosiągalne dla nich standardy. Każdy, kto słyszy, iż jego przeznaczeniem jest być solą i światłem dla tego świata, musi spojrzeć w duchowe lustro Bożego Słowa i zapytać siebie, czy jego codzienne życie jest zgodne z obrazem prawdy i chwały, który znajdujemy w otwartej Księdze. Izraelici w dużej mierze nie tylko nie byli gotowi, aby pełnić nakreśloną przez Jezusa misję, oni nawet nie potrafili pojąć przesłania, które kierował do nich ich Mesjasz. Przytaczając podobieństwo o „soli i światłości” Jezus był świadomy duchowych i moralnych słabości wybranego narodu. Bóg jednak miłuje człowieka i Jego oczekiwaniem jest, aby ten dorastał do takich standardów człowieczeństwa, które wprawią w zdumienie i zachęcą ludzi do zastanowienia się nad jakością, celem i sensem własnego życia. Także i dzisiaj wielu słuchających słów Jezusa musi zadać sobie pytanie: czy jesteśmy gotowi pełnić rolę „soli i światła” w życiu swojego narodu?!

1) W tygodniu msze święte o godzinie 17.00 - są wolne intencje mszalne.

2) Dzisiaj od 14.00 odwiedzę mieszkańców ulicy Spacerowej i ten dzień kończy czas regularnych wizyt duszpasterskich. Tradycyjnie przypominam, że jeśli kogoś nie było danego dnia na tzw. kolędzie a chciałby zaprosić do wspólnej modlitwy i błogosławieństwa domu proszę o zgłoszenie się do mnie celem ustalenia odpowiedniego terminu. Bardzo serdecznie dziękuję moim Parafianom za serdeczne przyjęcie podczas kolęd, za wspólną modlitwę, za okazaną troskę o sprawy parafialne, za złożone ofiary. Niech dobry Bóg Wam wynagrodzi potrzebnymi łaskami. Niech okazane dobro wróci do Was potrójnie.

3) We wtorek Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes - jest to także Dzień Chorego - na wieczornej mszy świętej będę udzielał Sakramentu Namaszczenia Chorych. Jeśli potrzeba udzielenia tego Sakramentu choremu w domu - proszę o kontakt.

4) W piątek w Mątkach o godzinie 10.00 msza święta odpustowa ku czci świętego Walentego - patrona tamtejszej kaplicy.

5) 23 lutego - za dwa tygodnie - po mszy świętej o godzinie 11.30 spotkanie z Rodzicami przed I Komunią świętą ich Dzieci.

6) W przyszłą sobotę na godzinę 10.00 serdecznie zapraszam Panie i Panów do pomocy w uprzątnięciu w kościele choinek, szopki i wszelkich dekoracji świątecznych.