VII NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok A

zolta kartka

„Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu” (Kpł 19,17) – takie słowa słyszymy dziś w pierwszym czytaniu. Wypowiada je Bóg do Mojżesza, kiedy poucza go o miłości bliźniego. Warto, abyśmy i my zastanowili się nad nimi, zwłaszcza że chodzi o upomnienie, a więc o to, co jest nieodzowne dla kształtowania prawidłowych postaw i zachowań, a równocześnie niezwykle trudne i odpowiedzialne.
Jednak trzeba nam przede wszystkim pamiętać, że upominanie nie jest wypominaniem! A my doskonale umiemy wypominać, to znaczy wytykać czyjeś błędy. Jakże często czynimy to z mniejszą lub większą satysfakcją, by karmić swą pychę, a także by odwrócić uwagę od własnego partactwa, a czasem dla głupiego żartu, by po prostu zabawić się cudzym kosztem. Tymczasem źródłem upomnienia winna być zawsze miłość oraz troska o dobro drugiego człowieka. Stąd i samo zwrócenie uwagi powinno być nacechowane delikatnością i życzliwością tego, kto chce naprawdę pomagać, leczyć i podnosić.

Dobrze wiemy, jak dotkliwe są skutki braku upomnienia: moralne gangsterstwo i skarłowacenie człowieka, wszechstronne panoszenie się chamstwa, pewnego swojej bezkarności i stwarzającego poczucie bezsilności i zagrożenia u tych, którzy nie identyfikują się z tego rodzaju postawą. Z pewnością mamy też świadomość ogromnych zaniedbań, które powodują, że owe naganne postawy w społeczeństwie wcale się nie zmniejszają. I chyba nikt z nas nie jest tu bez winy. Każdy ma mniejszy lub większy udział w opieszałości, wygodnictwie czy obojętności co do chrześcijańskiego obowiązku napominania bliźniego.

Uderzmy się teraz w pierś, z pokorą wyznając, że bardzo zgrzeszyliśmy zaniedbaniem upomnienia: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. I niech nas to otworzy na Boże wezwanie: „Będziesz z miłością upominał bliźniego”.

1) Dzisiaj po mszy świętej o godz. 11.30 spotkanie Rodziców przed I Komunią świętą ich Dzieci.

2) Najbliższa środa to już Środa Popielcowa. Msze święte z posypaniem na znak pokuty głów popiołem o godzinie 10.00 (11.30 DPS Jonkowo) i 18.00.

U progu kolejnego Wielkiego Postu trzeba sobie uświadomić stan własnej duszy, własną małość i grzeszność. Nie poprzestawajmy na posypaniu głowy popiołem. Coraz większą popularnością, cieszą się baseny, siłownie, gabinety odnowy biologicznej. Ludzie spacerują, uprawiają gimnastykę, by być w dobrej kondycji fizycznej. Czy jednak sprawne ciało jest w perspektywie życia wiecznego najważniejsze? A co z duszą? O nią też trzeba zadbać. Sam popiół nie wystarczy. Musi za nim iść jeszcze chęć przemiany życia i konkretny wysiłek w codzienności. Dlaczego Wielki Post trwa 40 dni? Liczba 40 w Biblii jest "zarezerwowana" dla dzieł oczyszczenia i przygotowania. 40 dni trwał deszcz i potop, Mojżesz przebywał na Synaju przez 40 dni i 40 nocy, 40 lat Izraelici błąkali się na pustyni. Chrystus pościł 40 dni na pustkowiu... Na początku Mszy św. kapłan święci popiół, by później czynić nim znak krzyża na głowie wiernego, wypowiadając słowa: "Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz" (por. Rdz 3, 19) lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (por. Mk 1, 15). Słowa te mają przypomnieć każdemu z nas o kruchości ziemskiego życia, nieuchronności śmierci, a tym samym zmobilizować do podjęcia pracy duchowej nad sobą.

3) 25 lutego czyli we wtorek w Gminnej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie autorskie z naszym Parafianinem - Księdzem Karolem Misiewiczem. W imieniu Autora wszystkich serdecznie Parafian i Gości zapraszam.

4) Jutro w poniedziałek o godzinie 10.00 wystawienie w kaplicy przedpogrzebowej i o 10.30 msza święta pogrzebowa +Magdaleny Celmer - Parafianki z Mątek. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...

5) Środą Popielcową rozpoczniemy czas Wielkiego Postu i czas szczególnych nabożeństw przygotowujących nas do świąt Wielkanocnych. Zapraszam na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki na godz. 16.30. Zapraszam na nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę. W tym roku to nabożeństwo będziemy śpiewali przed mszą św. o godzinie 11.30. Były takie prośby – zobaczymy jak to wypadnie w frekwencji.

6) Najbliższa niedziela to niedziela adoracji Najświętszego Sakramentu. Taca na prace konserwatorskie w kościele. Po mszach św. w Wielkim Poście puszka na działalność Orlej Straży i funkcjonowanie w Iraku szwalni Jonkowo (jeśli nie będzie innych potrzeb według kalendarza zbiórek pieniężnych w naszej diecezji)