XXI NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok B, Odpust św. Rocha

boska roch1

Święty Roch patron naszej Parafii w Polsce był czczony już w XV wieku, obok św. Sebastiana, i stał się patronem chroniącym od zarazy. W tym czasie w Wenecji i Rzymie powstawały bractwa jego imienia. W Rzymie papież Aleksander VI wystawił ku jego czci kościół, papież Pius IV ufundował szpital, oddając go bractwu św. Rocha. W szerzeniu kultu pomogli franciszkanie ponieważ był tercjarzem franciszkańskim. Papież Pius IX ogłosił św. Rocha patronem Montpellier. W 1585 papież Grzegorz XIII umieścił jego imię w Martyrologium Rzymskim. Powstała rodzina zakonna rochici. Wiele miast nosi nazwę na cześć świętego. Wybudowano tysiące kościołów i kaplic ku jego czci. Święty Roch jest patronem aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników i szpitali oraz brukarzy i więźniów. Na ziemiach polskich czczony był przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy, stąd w epoce staropolskiej były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki; opiekun zwierząt domowych. Patron Centrum Rehabilitacji w Łomży.

1) Dzisiaj odpust ku czci świętego Rocha - patrona naszej Parafii. Po mszy św. o godz. 11.30 uroczysta procesja i litania do św. Rocha.

2) We wtorek święto św. Bartłomieja apostoła, w czwartek NMP Częstochowskiej.

3) Bardzo dziękuję strażakom z OSP Jonkowo i OSP Mątki oraz wszystkim Parafianom i Gościom

4) Przypominam że punkt 7 regulaminu Cmentarza Parafialnego w Jonkowie brzmi: Stawianie nagrobków (i wszelkie inne prace kamieniarskie przy nagrobkach) dozwolone jest po uprzednim uzgodnieniu z Zarządcą Cmentarza Parafialnego w Jonkowie. Po rozbiórce starego nagrobka Zakład Kamieniarski zobowiązany jest do usunięcia jego elementów z terenu Cmentarza. Należy zadbać o uprzątnięcie miejsca po wykonanych pracach kamieniarskich.