III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, Rok A

spotkanie z Samarytanką

Kiedy Chrystus poprosił Samarytankę o wodę ze studni, ta zdziwiła się, znając podejście Żydów do Samarytan. W owej prośbie zawarta jest bardzo ważna reguła pedagogiczna: zasada przełamywania uprzedzeń i stereotypów. W wielu rozmowach da się zauważyć całą „listę niechęci i awersji”, które uniemożliwiają normalną rozmowę. Wiedział o tym doskonale Jezus i dlatego rozpoczął rozmowę od przełamywania tych uprzedzeń, dzięki czemu Samarytanka odwzajemniła się tą samą postawą – pokonywania niechęci. Jakże wiele problemów rodzinnych, zawodowych oraz osobistych można byłoby zlikwidować, gdyby człowiek chciał zerwać z szufladkowaniem bliźniego. Trzeba pamiętać, że stereotypy są przejawem zamkniętego myślenia, które nie podlega weryfikacji. Stąd też warto z nimi walczyć, ponieważ utrudniają budowanie dojrzałych relacji osobowych.

ogłoszenia parafialne

1) W piątki Wielkiego Postu zapraszam na nabożeństwa Drogi Krzyżowej - godz. 16.30, w niedziele Wielkiego Postu o 7.30 zapraszam na śpiewanie Gorzkich Żali

2) Jak co roku zgodnie z tradycją proszę Zelatorki Kół Różańcowych, Panie i Panów Sołtysów oraz wszystkich chętnych o zbiórkę ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego.